-->

ŁyżwyUBIÓR:
                Wygodny strój sportowy niekrępujący ruchów, spodnie z wąskimi nogawkami (!) i obowiązkowo rękawiczki.
Ponieważ trenujemy na odkrytym lodowisku, temperatura na lodzie jest taka sama jak na zewnątrz. Jednak duża ilość warstw na sobie i puchowe kurtki bardzo krępują ruchy. Polecana jest bielizna termiczna i przyległe ubrania tak, aby móc swobodnie wykonywać różne figury na lodzie.


ŁYŻWY:

Zanim zakupisz łyżwy, musisz zadać sobie kilka pytań

1. Jaki mam budżet?
 "Sieciówkowe" łyżwy można kupić już za ok 200zł. Te profesjonalne - to wydatek kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych
2. Do czego chcę wykorzystywać łyżwy?
Jeśli tylko do jazdy w kółko na ślizgawkach - wystarczą takie zwyczajne. Na takich zwyczajnych najprostszych również da się zrealizować program naszej grupy początkującej (łuki, trójki, trójka walcowa, przekładanki, trójka skakana, piruet stany). Jeśli jednak masz aspiracje na więcej - zdecydowanie pomyśl o zakupie bardziej profesjonalnych łyżew
3. Ile ważę?
Jeśli jesteś facetem lub/i Twoja masa to 80-100kg - nie łudź się, tani sprzęt zniszczysz w try miga nawet, jeśli będziesz jeździł tylko raz na jakiś czas na ślizgawkach (no chyba, że raz na jakiś czas to kilka razy na sezon ;) )
4. Jak często chcę jeździć na łyżwach?
Z pewnością jeżdżąc rzadko - twój sprzęt nie musi być aż tak wytrzymały jak ten, który będziesz wykorzystywać na co dzień


KUPUJEMY ŁYŻWY SIECIÓWKOWE

Nie oszukujmy się - tu nie ma łyżew dobrych. Są co prawda lepsze i gorsze modele, ale wszystkie wykonane są ze słabej jakości materiałów i mimo figurowego typu płozy z założenia służą do jazdy rekreacyjnej (tylko!) - czyli do przodu w kółko. Ale jeśli nie możesz pozwolić sobie na droższy sprzęt i jesteś początkujący i masz dość niską masę ciała (poniżej 60kg) i nie jesteś pewnien czy to na pewno sport dla Ciebie - na pierwszy sezon (czyli ok 3 miesiące) powinny dać radę.

Wskazówki przy kupowaniu łyżew sieciówkowych:
* but musi być skórzany i wiązany zwykłymi sznurowadłami - plastiki nie wchodzą w grę
* szerokim łukiem omijajcie również opcje 2 w 1 łyżwy plus rolki, buty z opcją regulacji rozmiaru i tym podobne
* but powinien być sztywny i dobrze trzymać kostkę
* oczywiście w łyżwie musi Wam być wygodnie. Nic nie może obcierać czy uwierać, bo jak uwiera już w sklepie – to jak w banku że potem będzie tylko gorzej.
* im cięższa osoba, tym sztywniejszy but powinna wybrać. Inaczej bardzo szybko go złamie.


KUPUJEMY ŁYŻWY PROFESJONALNE

Profesjonalne łyżwy figurowe są dostępne w Warszawie w sklepie Spin ( http://sklep-spin.pl/ ) a od niedawna także w Skatepro ( http://skatepro.pl/ ).
Poza Warszawą jest jeszcze sklep Edge ( http://edge.shop.pl/ ) w Katowicach.
Ewentualnie - Skatepro ma swoją filię we Wrocławiu.

I tutaj, zanim wybierzesz się do sklepu i dokonasz zakupu - kolejny zestaw pytań przed Tobą. Niektóre bardzo pokrewne do tych wcześniejszych, jednak musisz odpowiedzieć sobie na nie już bardziej szczegółowo i pod innym kątem

1. Jakie mam umiejętności?
Jeśli dopiero zaczynasz - w twardych łyżwach ciężko będzie Ci się uczyć. Jeśli jesteś zaawansowany (uczysz się podwójnych, śmigasz wszystkie typy piruetów) - zbyt miękkie będą Cię hamować. O ryzyku kontuzji nie wspominając...
2. Budżet 
bardzo ważna kwestia, jednak pamiętaj, że czasem lepiej odłożyć więcej i kupić lepszy sprzęt niż kupić tańszy i wymieniać go po roku
3. Masa ciała
Im jesteś cięższy - tym sztywniejszy sprzęt musisz wybrać by nie złamać go zbyt szybko
4. Jak szybko się uczę?
Tu pytanie - czy trenujesz w jakimś klubie / zamierzasz trenować? Jeśli tak, z pewnością Twoje umiejętności będą rosły znacznie szybciej niż u osób, które uczą się same bez pomocy instruktora.

Okej, jesteś już w sklepie, przed Tobą masa modeli. Ceny od 300 do ponad 2 tys złotych za sam but, Co wybrać, czym się kierować?

Dla ułatwienia poniżej zestawiliśmy dostępne modele ze sklepu SPIN (Warszawa) - stan na październik 2016


* w przypadku Edei Overture, Risport Venus oraz Antares od rozmiaru 245 w górę - cena +100złPODSTAWOWE KRYTERIA WYBORU

1. wskaźnik sztywności
Jak widzicie, to najważniejsze kryterium w zestawieniu. Co to jest ten wskaźnik sztywności?
To skala 0-100 określająca sztywność buta. Im niższy wskaźnik, tym miększy i słabiej trzymający kostkę but. Również tym krótszy czas będzie Ci służył zanim się zniszczy. Zbyt miękkie buty będą również hamowały Cię w nauce - na początku można oczywiście trenować na każdych, jednak bardziej zaawansowane elementy wymagają sztywniejszych butów. I odwrotnie - jeśli jesteś początkujący zbyt sztywne buty będą utrudniać Ci naukę.

2. Firma
Najpopularniejsze firmy to Edea i Risport (wynika to z najlepszego stuosunku jakości do ceny), Poza nimi są jeszcze Riedell, Graf, Risport i Jacksony. Każda z tych firm jest dobra, i jedyne kryterium jakim musisz się kierować to to, w której firmie jest Ci wygodniej i który but jest bardziej dopasowany do Twojej stopy - pamiętaj, że but musi być jak najbardziej dopasowany i nie możesz mieć luzów w kostce. To bardzo ważne. 

3. Wyjaśnienie do tabelki - z płozą czy bez?
Te tańsze, bardziej podstawowe modele zwykle sprzedawane są w komplecie z płozą. Zwykle jest ona podstawowa ale na początki jest ok. Który to model z tych podstawowych płóz jest dołączony do kompletu - nie ma większego znaczenia.
Droższe modele sprzedawane są bez płozy. Umożliwia to dobranie osobno płozy i buta tak, by Twoje łyżwy były jak najbardziej dopasowane do Ciebie i tego, co robisz i chcesz robić na lodzie.

4. Twój poziom zaawansowania i przyrost umiejętności
Podpowiemy dla przykładu - dziewczyny, które kończą u nas pierwszy rok nauki (a więc mają za sobą naukę przekładanki, trójki skakanej, pirueta stanego, trójki walcowej i trójek) zamieniają łyżwy decathlonowe na profesjonalne. Najpopularniejszy model wśród nich to Edea Overture - jest wystarczająco sztywny przy niewielkiej jak na niego cenie. I to jeszcze z płozą w komplecie. Sztywnościowy odpowiednik tego u Risporta to Exellence i RF3 - już nieco droższe i bez płozy. Jednak pamiętaj - jeśli w Risporcie jest Ci wygodniej i jest on bardziej dopasowany do Ciebie - nie kupuj Edei ze względu na cenę. Zainwestuj w Risporty.
Edee Overture wytrzymały dziewczynom już drugi sezon i nadal są w dobrym stanie. Modele o niższej twardości niż wymienione powyżej zdecydowanie im odradzamy - jedna z dziewcząt zresztą wbrew radom kupiła Risport Antares - i złamała je już po kilku treningach.
Dla osób bardziej zaawansowanych (przymierzających się do nauki podwójnych i kręcących już wszystkie piruety) - polecamy ciut sztywniejsze buty: Edea Chorus lub Risport RF3 super / RF2 super.

5. Twoja masa ciała
Nasze dziewczyny ważą średnio po ok 50-60kg. Overture im wystarczają bez problemu. Ale mamy też chłopaków - ważących po ok 80-100kg. Mimo, że ich poziom jest podobny do poziomu umiejętności dziewczyn (i prędkość nauki również) - zalecamy im wyższe modele - Chorusy lub RF3 super / RF2 super. Właśnie z powodu masy ciała. Overture mogliby złamać bardzo szybko, a te sztywniejsze, choć droższe, starczą na lata...

6. Płoza
jeśli kupujesz but z płozą - bierz taką jaka jest w komplecie, nie ma to znaczenia.
Jeśli kupujesz but bez płozy - tu ważne są tylko Twoje umiejętności (masa ciała nie ma żadnego znaczenia). 
I tak - podstawowe, klasyczne płozy (na których jeździ większość członków naszej sekcji) to MK 21 lub Club 2000.
Dla tych bardziej zaawansowanych - MK Professional, Eclipse, Gold Seal... - jeśli myślisz o zakupie takich płóz - jesteś już na pewno tak "oblatany" w figurowym świecie, że raczej nie musimy Ci tłumaczyć co kupować ;)

7. Dance
Wnikliwi zauważą na sklepowej półce buty i płozy dance. Są one stworzone do tańca i jazdy synchronicznej. 
Buty różnią się od innych niższą cholewką, a płozy - są krótsze z tyłu, a mocowanie płozy do obcasa jest "pod kątem" a nie prostopadłe. Ułatwia to wykonywanie kroków i przejść krawędziowych, jednak znacznie utrudnia skoki.
Wszystkim amatorom (nawet tym jeżdżącym w synchronach albo w parach) takie łyżwy zdecydowanie odradzamy - te klasyczne są po prostu bardziej uniwersalne a jeździć w synchronie czy w parach też spokojnie się na nich da :)

8. Rozmiar buta
I w końcu, jeśli masz już upatrzony model - dopasowujemy rozmiar. W sklepie zmierzą Ci nogę specjalną miarką (pamiętaj, że inna miarka jest do Risporta a inna do Edei i różnią się one od siebie! Dlatego dopilnuj, by absolutnie nie mierzono Ci stopy miarką do Risporta jesli kupujesz Edee i odwrotnie; również pamiętaj, by podczas mierzenia mierzoną stopę obciążyć całym ciężarem ciała - mierzy się więc na stojąco a nie na siedząco) - i na tej podstawie dobiera się rozmiar.
Tu nie ma tego co klasycznie w sklepach - 38, 40, 42.
Tu mamy 250, 265, 300...
Co to za dziwne cyferki? Otóż jest to nic innego,.. jak długość (mniej więcej - w zależności od producenta) Waszej stopy/podeszwy buta :) 265 to 26,5 cm itede. Rozmiary są co 5 - a więc co 5mm.  - kolejno przykładowo 260, 265, 270 itd.
Odpowiedni rozmiar Twojego buta to taki, który o rozmiar mniejszy by sprawiał, że gdy stoisz w zawiązanej łyżwie (z piętą max cofniętą do tyłu) - dotykasz czubków tak, że uciskają Cię one. Twój rozmiar - już uciskać nie powinien.

ZUŻYWANIE SIĘ BUTA
Na koniec warto wspomnieć również o tym,
Jak już wiesz, im jesteś cięższy, im większe Twoje umiejętności - tym większe siły działają na but i tym szybciej on się zużywa. Również miększe łyżwy krócej wytrzymują napór podczas jazdy.
Jak rozpoznać, że but już jest zużyty? Potocznie mówi się, że jest on wtedy złamany. Załóż swojego buta łyżwiarskiego, zawiąż i ugnij nogę w kolanie tak, by nacisnąć nogą na język. a następnie spójrz na przód na wysokości kostki. Jeśli Twój but wybrzusza się na zewnątrz - tak jak na obrazku po lewej - but pracuje poprawnie. Jeśli jednak but zagina się do środka lub wygina w różne strony - znaczy to, że but jest złamany.


 

Teoretycznie na złamanym bucie da się jeszcze trochę pojeździć, jednak trzymanie kostki jest o wiele słabsze - skutkuje to nie tylko trudniejszym wykonywaniem elementów, ale też większym ryzykiem kontuzji.

ZUŻYWANIE SIĘ PŁOZY

Spójrz na ciemniejszy matowy pasek (w czerwonej elipsie). To jest część jezdna płozy. Im jest ona cieńsza, tym mniej życia ma Twoja płoza. Za każdym ostrzeniem ta warstwa się ściera. Na tej błyszczącej jeździć się już nie da.
Od czego zależy tempo zużywania się płóz?* od częstotliwości ostrzenia (im częściej tym szybsze zużycie)
* od stanu lodu na którym jeździsz (ten słabej jakości będzie niszczył płozę szybciej)
* od jakości ostrzenia (warto ostrzyć w profesjonalnych punktach)

* od częstotliwości używania (wiadomo, im częściej jeździsz tym szybciej zużyjesz płozę)

PRAWIDŁOWE WIĄZANIE BUTÓW
Zostało świetnie zilustrowane przez Edeę. Obejrzyjcie filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=xMd3EpUSFcY


UWAGI PRAKTYCZNE

1. Nigdy nie kupuj łyżew przez internet bez wcześniejszej przymiarki!
 No, chyba, że kupujesz nówkę sztukę, a dany rozmiar i model już przymierzałeś w sklepie stacjonarnym i wiesz że dokładnie to chcesz

2. Łyżwy używane
Ofert jest dość sporo. To świetna opcja zwłaszcza dla dzieci, którym rośnie noga i kupowanie co chwile nowych łyżew równałoby się z bankructwem. Dla dorosłych - opcja kontrowersyjna. Poniżej plusy i minusy.
PLUSY: 
* Cena - z pewnością niższa niż "nówki sztuki"
* już rozjeżdżone, wyrobione buty - przydatne zwłaszcza w sztywnych modelach, bo nie ma uczucia "betonu" na początku użytkowania
MINUSY
* nie oszukujmy się, w łyżwach stopa się poci i używane łyżwy po kimś to nie jest najhigieniczniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza jak były one często używane.
* nowe łyżwy dopasowują się do stopy. Te, które były używane wcześniej przez kogoś innego - nie dopasują się już do Twojej stopy tak, jak nówki sztuki,
Jeśli jednak decydujesz się na zakup łyżew używanych - nigdy nie kupuj ich na ślepo przez internet. Przed zakupem obejrzyj na żywo i przymierz, Pamiętaj, że wraz z użytkowaniem but staje się coraz bardziej miękki -  stara zjeżdżona łyżwa nie trzyma już kostek tak dobrze jak nowa. No i koniecznie sprawdź, czy but nie jest złamany.

3. Jak zmierzyć stopę?
* Połóż kartkę papieru przy ścianie tak, by jej krótszy bok dotykał ściany.
* Stań na kartce tak, by Twoja pięta dotykała ściany a stopa była do niej skierowana prostopadle. 
* Obciąż stopę na kartce całym ciężarem ciała. 
* Zaznacz punkt, gdzie sięga Twój duży palec od nogi. 
* Zmierz odległość między zaznaczonym punktem a końcem kartki. Gotowe!

DAWAJCIE ZNAĆ JEŚLI MACIE JAKIEŚ PYTANIA LUB CZEGOŚ WAM BRAKUJE W POWYŻSZYM PORADNIKU - UZUPEŁNIMY :)