-->

Rolki

Potrzebujesz więcej informacji? Książka już jest dostępna! Np. TUTAJ



UBIÓR:

Podczas jazdy po mieście (freeride)
                * Sportowy, wygodny, niekrępujący ruchów              
                * spodnie o wąskich nogawkach
                * konieczne sztywne ochraniacze na nadgarstki                
                * zalecane sztywne (rolkowe) ochraniacze na kolana i łokcie.                
                * zalecany kask
Podczas treningów jazdy figurowej
                * Sportowy, wygodny, niekrępujący ruchów
                * spodnie o wąskich nogawkach
                * konieczne ochraniacze na nadgarstki - tu jednak zamiast sztywnych rolkowych zalecamy miękkie rowerowe - w przypadku treningów synchronicznych/ parowych miękkie są wręcz konieczne (sztywne rolkowe uniemożliwiają odpowiednią pracę nadgarstkiem i dłonią)
                * Dla chętnych ochraniacze na kolana i łokcie. Tu jednak zamiast sztywnych rolkowych - polecamy zakup miękkich siatkarskich.
                * Tu kask sobie odpuszczamy :) no chyba, że ktoś chce - nie zabronimy :)

ROLKI:

Podobnie jak w przypadku łyżew - zaczynamy od zadania sobie pytań:

1. Jaki mam budżet?

tak jak w przypadku łyżew - "sieciówkowe" rolki można kupić już za ok 200 zł. Te dobrej jakości, firmowe kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

2. Czy to Twój pierwszy raz na rolkach, czy już jeździłeś kiedyś?

Jeśli wiesz, że rolki to jest to co lubisz - nie wahaj się zainwestować więcej w lepszy sprzęt. Jeśli natomiast nigdy nie miałeś z rolkami nic do czynienia - rozumiemy, że wydawanie grubszej kasy na coś, co może Ci w ogóle się nie spodobać - jest dla Ciebie bez sensu.

3. Do czego chcę wykorzystywać rolki?

Co typ jazdy - inne rolki.Spójrz na tabelkę. Przedstawia ona poszczególne rolkowe dyscypliny wraz z typami rolek, jakie są w nich wykorzystywane (taaak, tu jest tego ciut więcej niż łyżwowe panczeny, hokeje i figurówki)





Do jazdy figurowej najlepsze są oczywiście rolki figurowe, ale spokojnie też da się wykonać część elementów. na rolkach fitnessowych, do freeridu bądź freestylowych (choć kupowanie tych ostatnich do jazdy figurowej mija się z celem - ze względu na ich cenę - kosztują tyle samo (jak nie więcej) co figurowe a jeśli chcecie jeździć figurowo - lepiej zainwestować w sprzęt do jazdy figurowej; rolki fitnessowe i freeride natomiast mogą być tańszym zamiennikiem, gdy nie macie kasy na profesjonalne rolki figurowe).
Co do wrotek - to coraz popularniejszy, choć odrębny temat - wspomnimy o nich pod koniec. Najpierw jednak omówimy sprzęt, który będziecie mogli wykorzystywać na naszych zajęciach.

KUPUJEMY ROLKI FITNESSOWE

Wiadomo, tak jak w przypadku łyżew z sieciówek - tu jakość szałowa nie będzie. Ale gdy zaczynacie lub Wasz budżet ogranicza się do 200-300 zł - to jest opcja dla Was. Póki nie uzbieracie kasy na lepszy sprzęt.
 Jak kupować? Nic przez internet. Przede wszystkim mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć


Kilka wskazówek przy kupowaniu:
* przede wszystkim ma Wam być w nich wygodnie
* starajcie się by były jak najściślej dopasowane do stopy
* płoza aluminiowa jest oczywiście lepsza od plastikowej, ale na plastikowej też z powodzeniem można jeździć
* wybór rolek powinien też zależeć od Waszej masy ciała. Lekkie dziewczyny bez kłopotu będą śmigać nawet na najtańszych rolkach przez długie lata. Niestety, osoby cięższe (głównie mężczyźni) taki byle jak wykonany sprzęt mogą bardzo szybko zniszczyć. Tym drugim polecam bardziej płozę aluminiową niż plastikową i rolki sprawdzonych firm (np. Rollerblade, K2) – wydacie wprawdzie ok. 300-400zł ale będziecie cieszyć się nimi dłużej
* im dłuższa płoza w rolce tym szybsza jazda, ale mniejsza zwrotność. Oczywiście długość płozy zależy od rozmiaru stopy, ale niektóre rolki mają bardziej wystającą spod buta płozę, inne mniej. Do jazdy figurowej oczywiście lepsza jest krótsza.
* pamiętajcie, że kółka, jakie są fabrycznie w rolce to najczęściej największe kółka, jakie w tę płozę można włożyć
* podobnie jak z płozą, im większe kółka, tym szybsza jazda przy mniejszym nakładzie energii, ale też tym mniejsza zwrotność. Najbardziej uniwersalnym rozmiarem kółek jest 80mm które pozwala pogodzić zarówno wykonywanie elementów figurowych jak i sprawne poruszanie się po mieście.

KUPUJEMY ROLKI DO DŁUGIEGO ŚMIGANIA PO MIEŚCIE (FREERIDE)

GDZIE?
dostępne w sklepach nastawionych na sprzedaż typowo sprzętu rolkarsko-wrotkarsko-łyżwiarskiego.
Warszawskie przykłady: Skatepro, Skates4u, Bladeville,
JAKIE?
Znowu: mierzymy. I dobieramy firmę. Kupowanie przez internet - tak, ale pod warunkiem ze wcześniej już mierzyliście dany model i rozmiar - i wiecie dokładnie czego szukacie a w sieci po prostu jest taniej.
Najbardziej popularne firmy i modele wraz z orientacyjnymi cenami:
Seba: FRX (ok 600zł), FR1 (ok 700-800zł), FR1 (ok. 1000zł)
Rollerblade: Twister (ok 700zł)
Powerslide: Imperial (ok 800zł)

UWAGA PRAKTYCZNA:
Ostatnio wśród rolek freeridowych możemy znaleźć obok tradycyjnych czterokołowych o kołach wielkości 80mm też trzykołowe z dużymi kołami 125mm. Te drugie mają dłuższą płozę, są szybsze - ale do jazdy figurowej się nie nadają - z powodu dłuższej płozy i większych kółek przez co tracą na zwrotności. Te pierwsze - jak najbardziej.


KUPUJEMY ROLKI FIGUROWE

Profesjonalne rolki figurowe z płozą typu SnowWhite
Profesjonalne rolki do jazdy figurowej składają się z buta (łyżwiarskiego lub ze specjalnej linii będącej częścią oferty każdego czołowego producenta, również popularnych w Polsce firm takich jak Risport, Edea i Riedell) oraz płozy  - typy płóz figurowych opisane są poniżej.






KUPUJEMY BUT:

zdecydowanie dobrym pomysłem jest taki, jaki macie przy łyżwach - jeśli jest on przez Was sprawdzony, dostosowany do Was, nie łamie się szybko itp. Jest to więc tez minimalna twardość buta, jaką powinniście mieć przy rolkach. Ale uwaga - zapomnijcie o często pojawiającym się pomyśle, że kupicie sobie tylko płozę do rolek, i będziecie ją na lato dokręcać do buta do którego zimą macie przykręconą płozę łyżwiarską. Takie przekręcanie zadziała może 2-3 razy, a potem śruby Wam się poluzują i buty będą do wyrzucenia...
Więcej o dobieraniu buta na naszej podstronie o łyżwach. Pamiętajcie o zasadzie - do rolek but o porównywanej twardości jak do łyżew lub wyższej, na pewno nie miększe.

KUPUJEMY PŁOZĘ

Każda o charakterystycznym profilu wykrzywienia w łuk (co ma imitować kszałt łyżwiarskiej płozy). Obecnie na rynku mamy już aż 4 firmy i 4 rodzaje figurowych płóz.


1.            SNOW WHITE – po lewej
To chyba najpopularniejszy typ płozy i dedykowany dla profesjonalistów skupiających się tylko i wyłącznie na jeździe na rolkach i trenujących po kilkanaście godzin w tygodniu – rama ta jest niesamowicie solidna, stoper perfekcyjny, a dzięki układowi trzech kół są bardzo zwrotne. Jednak problem zaczyna się w momencie, gdy miksuje się treningi na lodzie z treningami na rolkach – przez to, że szyny snow white są wysokie – nietrudno o wrażenie „szczudeł”.  Konsekwencją tego jest też to, że wymagają bardzo sztywnych butów – tu można się pokusić nawet o sztywniejszy but niż ten, który masz przy łyżwach. Kolejna wada to cena – nie są to najtańsze szyny.
W Polsce do kupienia w sklepie Spin (http://sklep-spin.pl/)

2.            OFF ICE – na górze
To szyny pochodzące z Anglii. Ich niewątpliwą zaletą jest cena, a także to, że ze wszystkich typów szyn chyba najbardziej przypominają płozę łyżwy, a dzięki małym kółeczkom są niskie jak ona. Dlatego świetnie sprawdzą się u osób miksujących łyżwiarstwo z rolkarstwem. Posiadają dość specyficzny stoper, jednak nie stanowi on większej przeszkody. Jest jednak kilka wad. Największą z nich jest to, że z założenia szyny te przeznaczone są tylko na hale lub idealnie gładkie nawierzchnie. Niestety, na większych nierównościach części zamiennie (stoper, kółka) zużywają się dość szybko.
Możliwe do zakupienia bezpośrednio u producenta (http://off-iceskates.com/)

3.            PIC SKATE – po prawej
Dostępne są w wersji 3 lub 4 kolkowej. Posiadają charakterystyczny stoper w kształcie walca. Cena nie jest najniższa (podobna jak w przypadku Snow White), jednak w pozostałych aspektach jest niejako kompromisem pomiędzy szyną Snow White a Off Ice – jest ciut dłuższa niż Snowy, tym samym bardziej przypomina płozę łyżwy. Również nie jest aż tak wrażliwa na podłoże. Także jakość materiałów i wykonania jest nieco bardziej solidna niż w przypadku off ice.
PIC Skate występują w wersji 3 i 4 kołowej. 3 kółka zalecane są poniżej rozmiaru 9 i 1/4, powyżej - 4 kołowe. 
W Polsce dostępne w sklepie Edge (https://edge.shop.pl/pl/)

4.            LINEA – brak na zdjęciu (na dole pokazane są wrotki figurowe)

To jeszcze mało popularna nowość od firmy Roll Line (specjalizującej się w szynach do wrotek). Wysokością i kształtem przypomina szynę Snow White, jednak zaopatrzona jest w kilka dodatkowych „bajerów” min. regulowaną wysokość środkowego koła oraz możliwość regulacji pozycji tylnego koła. Wadą z pewnością jest cena – o niebo wyższa niż i tak już drogich Snow White czy Pic Skate. Czy ta inwestycja ma sens? Moim zdaniem „bajery” nie są specjalnie potrzebne do trenowania i de facto niewiele wnoszą (zwłaszcza na amatorskim lub półamatorskim poziomie – czyli do skoków podwójnych włącznie), ale jeśli posiadasz nadmiar gotówki... Czemu nie? 😊

!!! Jeśli chodzi o sklep - bardzo polecamy również włoski Il Pattino - zarówno do rolek jak i wrotek. Błyskawiczna wysyłka i przystępne ceny :)
https://www.ilpattinoriccione.com/


OD PRZYBYTKU GŁOWA BOLI, CZYLI KTÓRE WYBRAĆ?
Z pomocą może przyjść wam porównanie, jakie zrobiła jedna z naszych zawodniczek, mając w ręku (i na stopach) wszystkie trzy typy płóz (off, pic, sw)
 Spójrzcie na zdjęcie i tabelkę porównawczą





(na zdj od góry: off ice, pic skate 3 kołowe, snow white)



UŻYWANE CZY NOWE?

Sprawa dyskusyjna dokładnie tak samo jak w przypadku łyżew. Dużo osób zaleca z dwojga złego kupienie używanych a lepszych niż nowych a słabszych (fitnessowych). W rolkach freeridowych wprawdzie nie ma aż takiego znaczenia dopasowanie do stopy pierwszego użytkownika, ale nadal pozostaje kwestia higieny i pocenia...
Zostawimy więc ten temat do przeanalizowania Wam samym.

JAKIE ROLKI NA NASZE TRENINGI?

!!! W sekcji zawodniczej wymagamy rolek figurowych. W przypadku wrotek dopuszczone są rekreacyjne, należy się jednak liczyć z koniecznością dość szybkiej zmiany sprzętu na profesjonalny ze względu na mocną eksploatację i dość szybkie tempo przyrostu umiejętności. 

W przypadku jazdy rekreacyjnej (samodzielnej):

Koniecznie własne. Istnieje wprawdzie wypożyczalnia (prowadzi ją sklep Bladeville na Ptasiej) ale mija się to z celem - swoje zawsze lepsze a i pożyczanie na każdy trening "pożre" Wam tyle samo kasy co kupienie swoich
W zależności od posiadanego sprzętu i budżetu możecie u nas trenować na:
* rolkach fitnessowych
* rolkach do jazdy miejskiej
* rolkach freestylowych
* rolkach figurowych

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?
* kółka max 80mm
* płoza im krótsza tym lepsza

GRUPA ZAWODNICZA - obowiązkowo rolki figurowe!

PRZERABIANIE ROLEK FITNESSOWYCH NA FIGUROWE
              
  Jest kilka prostych sposobów by zwykłe rolki fitnessowe przerobić na trochę bardziej figurowe :)

1. ODKRĘCANIE TYLNEGO HAMULCA – obowiązkowo przed przyjściem na pierwsze zajęcia.

2. BANAN – opcja dla chętnych. Polega na tym, że dwa środkowe kółka są większe, natomiast przednie i tylne o rozmiar mniejsze (np. 80mm i 76mm lub 76mm i 72mm). Dzięki temu Wasza płoza będzie miała kształt łuku, a rolki stają się o wiele zwrotniejsze, na prędkości tracąc tylko odrobinę.



 UWAGA WAŻNE !!!  - KONSERWACJA ROLEK

1. ŁOŻYSKA. Dobrze działające łożysko powinno sprawić, że kółko bezgłośnie kręci się przez dobre kilka sekund po wprawieniu go ręką w ruch. Łożyska praktycznie zawsze przegrywają walkę z deszczem i wilgocią. Dlatego po jeździe w deszczu należy rolki rozkręcić, a łożyska wyjąć, wyczyścić i pozostawić do wysuszenia. Jeśli mimo to zardzewieją – niestety trzeba kupić nowe. Po taniości mogą być to zwykłe łożyska maszynowe – komplet ok. 20-25zł
 2. KÓŁKA. Ponieważ od hamowania kółka dość szybko się ścierają po wewnętrznej stronie – należy co jakiś czas przekręcać kółka (odwracać je na drugą stronę) by zapobiec tzw. trapezom (starte kółko w przekroju ma kształt trapezu stąd nazwa). W jeździe figurowej musimy na to bardzo zwracać uwagę, ponieważ im „grubsze” kółko (im więcej powierzchni kółka styka się z podłożem) tym łatwiej nam się będzie jeździć a na pościeranych asymetrycznie kółkach trudno będzie łapać równowagę. Zalecana instrukcja przekręcania na obrazku.
 



WROTKI


✅budowa wrotki: http://skatesus.com/.../07/Exploded-Frame-Skates-US-2.jpg
✅SZYNY - mamy tu jedną przodującą firmę, RollLine. Specyfikacja techniczna modeli szyn https://skatesus.com/.../roll-line-frame-comparison-and.../
✅BUTY - obie przodujące firmy (Edea i Risport) mają buty dedykowane do wrotek. Wiedząc już (po przymiarce na żywo) na dowolnym modelu jaki rozmiar i firma pasuje do naszej stopy - można zamawiać wybrany model. Tu nie każdy model łyżwiarski da się dokręcić do szyny wrotkarskiej
✅czemu w pewnym momencie wrotki rekreacyjne to za mało?
* bo nie są odpowiednio skrętne
* zbyt słabo dopasowane do stopy buty, często również o zbyt niskiej twardości
* brak śruby spinającej stoper - może się odkręcać podczas jazdy
* trucki nie są odpowiednio wytrzymałe
✅ Sklep: https://www.ilpattinoriccione.com/artistic_skates


ROLKI CZY WROTKI


Kwestia gustu i upodobań. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że:
* jeśli dziecko trenuje również jazdę figurową na lodzie - łatwiej będzie mu przestawiać technikę rolkarską która jest znacznie bardziej zbliżona do tej łyżwiarskiej niż wrotkarska
* na ten moment w Polsce Mistrzostwa Polski odbywają się jedynie w kategoriach rolkarskich. Na wrotkach są zawody, jednak jedynie w formie interpretracji, bez oceny elementów technicznych. Oczywiście z czasem (i zwiększeniem ilości zawodników) będzie się to z pewnością zmieniać - naszym przyszłościowym planem również jest utworzenie formacji na wrotkach która występowałaby na zawodach poza granicami Polski - a więc na wrotkach również znajdzie się forma rozwoju 🙂
Jako soliści na zagraniczne zawody również możemy wyjeżdżać (oczywiście po covidzie) - tu zarówno rolki jak i wrotki.
* nie ma sensu przestawianie się na siłę - są tacy którzy wolą wrotki, inni rolki - i radzą sobie lepiej na danym sprzęcie.

GIEŁDA SPRZĘTU UŻYWANEGO